Ahojte kamaráti,
knižky máme všetci radi.
Koľko je v nich tajomstva…
Kto počúva,tento vie:
bývajú v nich rozprávky a
nádherné obrázky,aj veselé básničky,
riekanky a pesničky.
Kniha nás sprevádza už od kolísky. Rodičia nám čítajú a ukazujú obrázky, ktoré nás učia hovoriť. Keďže čítať samy ešte nevieme o dôležitosti čítania deťom dnes už nikto nepochybuje. Ale významnú úlohu má aj rozprávanie sa o prečítanom, o postavách, udalostiach, o tom, ako deti prežívajú dianie v rozprávke. Čo si myslia o konaní jednotlivých hrdinov, príbehov atď.. Deti môžu porovnávať príbeh so skutočným životom, ich vlastnými skúsenosťami, rozvíjajú sa im tak vyjadrovacie schopnosti, učia sa porovnávať podobnosti a rozdieli, zaujať vlastné postoje a hodnotiť konanie jednotlivých postáv. Ak dospelí čítajú deťom knihy, deti sa učia o čítaní ako o určitej užitočnej činnosti, o tom čo sú knihy, načo slúžia, aké informácie môžu v nich objaviť. Zároveň zisťujú, že aj detský svet fantázie a predstáv sa dá uložiť do slov, ale aj to, že znaky v knihe sú písmená, slová, ktoré si uchovávajú svoj význam a môžu sa k nim vrátiť kedykoľvek. Významnú úlohu pritom zohrávajú ilustrácie a ich farebnosť. Výber kníh a spôsob práce s nimi pôsobia na vytváranie vzťahov detí ku knihám a čítaniu. Návyky na pravidelný kontakt dieťaťa s knihou sa pozitívne odrážajú aj v neskoršom vývine. Povieme si ako knižku správne držať ako v nej listovať, kde si ju vieme kúpiť či požičať.
Kde býva kniha?
Ako všetci dobre vieme , kniha je nie len vždy dobrý nápad na darček, ale zároveň má aj silu nás preniesť do svetov a príbehov, v ktorých čas ubieha úplne inak. Knihy si môžeme zakúpiť v mnohých knihkupectvách, ponúkajú sa aj na burzách a v rôznych bazároch.
Druhý domov knihy… KNIŽNICA
Pozitívny vzťah k čítaniu a ku knihám rozvíja a ponúka návšteva knižnice. Tu majú deti možnosť sa dozvedieť, že knihy sa dajú kúpiť, ale aj požičať. Pani knihovníčka milo vysvetlí , že požičanie kníh ma svoje pravidlá, ako si založiť čitateľský preukaz a ako treba s knihami zaobchádzať. Tu si môžu pozrieť deti, aké všelijaké knižky od výmyslu sveta sa v knižnici nachádzajú. Nájdite si ten spoločný čarovný čas, či pred spaním, či po dobrom obede a čítajte deťom.
TIP: Skúste čítať aj tak, že dieťa vidí na stranu, ktorú čítate a vy prstom ukazujete, ako postupuje text. Dieťa sa tak prirodzenou cestou učí, že text ide vždy zľava doprava, že niekoľko písmen pri sebe tvorí slovo, že to, čo vy vyslovíte je napísané znakmi – PÍSMENKAMI.
Nesmierne sa mu rozšíri slovná zásoba a čítanie sa tak stane vašou prirodzenou súčasťou dňa.